Badanie EMG / ENG

Co to jest badanie EMG?
Elektromiografia (EMG) to badanie przedstawiające czynność mięśni oraz przewodnictwo w nerwach obwodowych. Badanie EMG składa się z dwóch elementów: badania przewodnictwa nerwowego (ENG) oraz badania mięśnia przy pomocy elektrody igłowej (EMG).

Badania ENG/EMG wykorzystywane są do diagnostyki schorzeń neurogennych (t.j.polineuropatie,mononeuropatie, w tym szczególnie mononeuropatie z ucisku, np. zespół cieśni nadgarstka, uszkodzenie nerwu twarzowego i trójdzielnego, choroba neuronu ruchowego-stwardnienie zanikowe boczne (SLA),uszkodzenie korzeniowe (radikulopatia), uszkodzenie splotów: barkowego i lędźwiowo-krzyżowego).

Badanie EMG pozwala na rozpoznawanie uszkodzeń miogennych t.j miopatie wrodzone i nabyte, miotonie.

Ponadto badanie EMG jest istotne w diagnostyce zaburzeń transmisji nerwowo-mięśniowej (miastenia zespół miasteniczny).


Badanie przewodnictwa nerwowego (NCS):
Przeprowadza się je przylepiając plastrem płaskie elektrody do skóry ponad badanym mięśniem lub nerwem. Następnie stymuluje się nerw słabym bodźcem elektrycznym. Stosuje się prąd o niewielkim napięciu i natężeniu, całkowicie bezpieczny dla organizmu, bodźce trwają ułamek sekundy.

Badanie mięśnia przy pomocy elektrody igłowej:
Wykonuje się je przy użyciu cienkiej, sterylnej, jednorazowej igły, która jest elektrodą wprowadzaną po przekłuciu skóry do badanego mięśnia. W trakcie badania występować może uczucie dyskomfortu związanego z ukłuciem.

Przygotowanie do badań w naszej pracowni:
Badanie nie wymaga specjalnego przygotowania, zaleca się jednak aby przed jego wykonaniem pacjent nie stosował kremów ani balsamów pielęgnujących skórę. Przed badaniem należy dokładnie umyć wodą z mydłem badaną kończynę. W okresie zimowym należy ponadto ogrzać badaną część ciała.

Należy poinformować lekarza wykonującego badanie EMG/ENG o obecnych chorobach i przyjmowanych lekach.

Przeciwskazania:

- Względnym przeciwwskazaniem do wykonania badania EMG jest przyjmowanie leków obniżających krzepliwość krwi (Acenokumarol, heparyna).

Należy uprzedzić wykonującego badanie o stosowaniu aspiryny, przewlekłych infekcjach oraz obecności rozrusznika serca i innych elementach metalowych w sercu. W przypadku wystąpienia nagłych dolegliwości podczas badanie EMG należy niezwłocznie poinformować o tym lekarza.

Po badaniu:

Można w pełni powrócić do codziennej aktywności.

 

Zapraszamy do skorzystania z oferty
badania EMG Warszawa.

Bio

Czytaj więcej

Skontaktuj się

PRACOWNIE EMG MED
WARSZAWA I HIPOLITÓW

607 779 160